Tez Yazarken Dikkat Edilecekler

Tez Yazarken Dikkat Edilecekler

En çok yayınladığımız makalelerin başında tez yazarken dikkat edilecekler gelmektedir. Konuyla alakalı o kadar çok soru alıyoruz ki emin olunuz yayınladığımız bu makaleler bile çok az kalmaktadır. İlk olarak şunu belirtmek gerekiyor ki akademik çalışma hazırlarken bazı olmazsa olmaz noktalar bulunmaktadır. Eğer bunları yerine getiriyorsanız geriye kalan alternatifler arasında yalnızca bir tane doğru olduğunu ifade etmek mümkün değildir. Özellikle de tez veya dönem projesi gibi çalışmalarda bir standardizasyon sağlamak mümkün olmadığından dolayı birden çok doğru olduğundan söz etmek mümkündür. Çalışma sahibi öğrenciler olarak burada yapmanız gereken öncelikle doğru bir danışman seçimi ve süreç başladıktan sonra da danışman öğretim üyesinin doğru şekilde analiz edilmesi olacaktır. Eğer danışman öğretim üyesini doğru şekilde analiz ettiyseniz onun ihtiyaçlarına yönelik olarak veya daha doğru tabirle sizden istediklerini tam manasıyla anlayıp bunu yerine getirmeniz gerekiyor. Bu konu birçok kimsenin gözünden kaçsa bile aslında önemli ve kritik nokta olarak ifade edilebilir.

1-) Tezde İntihal Yapmayın

Yukarıda yer alan kıstası yerine getirdiğiniz taktirde geriye birkaç maddelik bir dikkat edilmesi gerekenler kalacaktır. Birincil olarak tezde intihal yapmayın. Açıkçası intihal birinci koşulda kesinlikle suçtur ve etik olarak doğru değildir. İkincisi ise başkalarının emeğine saygısızlık göstermiş olacaksınız. Tez, makale veya dönem projesi yazarken sizden çalışma sahibi yani daha doğru ifadeyle daha önceki yararlandığınız çalışmanın sahibi herhangi bir ücret talep etmez. Bunun yanında ayrıca kendisine teşekkür edilmesinde beklemiyor. Sizden tek beklenen yararlandığınız kaynaklara atıf yapmak yani bunları referans göstermek olacaktır. Bu denli basit işlemi yerine getirmemek çoğu durumda öğrencilerin tez yazma süreciyle alakalı bilgi yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Elbette art niyetli kimseler her alanda olduğu gibi burada da olabilir ancak çoğunluk bilmediğinden dolayı bu tip bir hataya düşmektedir. Eğer intihal olmaması noktasında azami özen gösterirseniz başarıya giden yolda ciddi manada problem yaşamanız kesinlikle mümkün değildir.

2-) Sürekli Danışmanla Görüşme Yapın

Danışman öğretim üyesinin tezin kendisinden daha önemli olduğunu her daim vurguluyoruz. Öğrenci olarak sürekli danışmanla görüşme yapın. Eğer bunu yapmazsanız teslim zamanı geldiğinde ciddi problemlerle karşılaşmanız olasıdır. Normal şartlarda bu durumun bilincinde olan öğrenciler ilgisiz bir danışman atandığında ne yapacağını bilmemekte veya işi oluruna bırakmaktadır. Aslında öğrencinin tam olarak yapması gereken bu gibi danışmanlarla karşılaştığında şartları zorlamak ve kendisiyle ne olursa olsun bir şekilde görüşmek olmalıdır. Eğer bu yapılmazsa uzun vadede siz iş bitti diye düşünürken tez veya dönem projesi hazırlanma aşamasının başına dönmeniz söz konusu olabilir.

3-) Doğru Kaynakları Kullanın ve Arşivleyin

Tez yazarken dikkat edilecekler adlı makalemizde değineceğimiz son husus doğru kaynakları kullanın ve arşivleyin. Arşivleme birçok kimsenin gözünden kaçsa bile emin olun onlarca kişi bize bilgisayarı bozulduğundan veya bunun gibi farklı nedenlerden dolayı kaynakları kaybettiğini ifade etmektedir. Böyle durumlarda sizden kaynaklar talep edilir ve onları sunamazsınız çalışmanız başarısız olarak kategorize edilebilir. Bunun yanında doğru kaynakları doğru biçimde kullanmakta son derece önemlidir. Yine öğrencilerin dönem projesi veya tezlerin yazım süreci ile alakalı bilgi yetersizliğinden kaynaklanan düşündüğümüz bu kıstas tam olarak şu şekilde gerçekleşir; öğrenci eline bir tane kaynak alır ve bu kaynağın atıf yaptığı birçok yazara kendisi de atıf yapar, referans verir. Oysa bu ciddi hatadır. Çünkü akademik çalışma hazırlarken yapılması gereken somut olarak elinizde bulunan kaynağa atıf yapmaktır. Elinizdeki kaynağın referans gösterdiği kimselere hiçbir durumda atıf yapamazsınız. Toparlayacak olursak tüm anlatılanlara dikkat ederseniz emin olunuz ciddi manada problem yaşamanız söz konusu olmaz. Detaylı bilgi almak veya profesyonel danışmanlık hizmetine başvurmak için bizim iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir