Tez Yazan Yerler

Tez Nasıl Hazırlanır? - Yüksek Lisans Programları

Tez Yazan Yerler nerede!

Lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyi eğitim programlarında akademik çalışma hazırlamak zorundasınız. Konuyla alakalı tez yazan yerler bulunmakta birlikte her daim önerdiğiniz çalışma sahibi olarak sizin işlemleri yürütmeniz olacaktır. Doğrudur, gerçek manada yazı yazmak zor bir süreçtir. Buna ek olarak akademik yazı yazmak daha da zordur. Bunları kabul etmekle birlikte akademik çalışma hazırlamanın kendinize önemli düzeyde katkı sağlayacağını önemle vurgulamak isteriz. Çünkü konuyla alakalı önemli araştırma yapıyorsunuz ve yüzlerce kaynak okuyup bunlardan belki de 20-30 tanesini kaynak gösteriyorsunuz. Ayrıca okuduğunuz dokümanların sayfa sayısı belki 200 belki de 300 sayfa olabilir. Ancak meydana getirdiğiniz proje/tez ise 50 ile 100 sayfa arasında değişebilmektedir. Hal böyle olunca da kişisel gelişim noktasında tez yazım işlemlerinin önemli bir yararı olduğunu kesin dille ifade edebiliriz.

1-) Tez Yazan Yerler Ne Demek

Her ne kadar kişisel gelişiminize önemli katkısı bulunduğunu ifade etsek bile çeşitli sebeplerle profesyonel destek almak kaçınılmaz oluyor. Peki tez yazan yerler ne demek? Burada süreci profesyonel olarak yürütmekte olan kimselerin kastedildiği ortadadır. Daha da açacak olursak konuyla alakalı hizmet veren ve sürekli olarak tez yazım işlemlerini gerçekleştiren kimselere veya kurumlara bu tanımlama yapılabilir. Eğer siz de çeşitli sebeplerle akademik çalışmanızı hazırlayamıyorsanız konuyla alakalı hizmet veren yerden sürecin belirli kısmıyla ilgili veya tamamı ile ilgili destek alabilirsiniz. Ayrıca çalışmanızda istatistik veri analizi gibi anket uygulanan bir kısım varsa zaten %99 bu işlemleri bilmediğimizden dolayı analiz kısmında SPSS analiz destek hizmeti almanız kaçınılmazdır.

2-) Tez Yazım Süreci Hakkında

Gözlemlediğimize göre tez yazım süreci hakkında yapılan en büyük hata zaman yönetimi noktasında ortaya çıkmaktadır. Açıkçası ortalama bir öğrenci bile akademik çalışma hazırlama noktasında kesinlikle yeterlidir. Burada belki danışman öğretim üyesinin düşündüğünden çok daha fazla önemli olmakla birlikte inatla süreci çalışarak devam ettirmeye gayret gösteren öğrencinin başarısız olması mümkün değildir. Elbette yönlendirici ve yapıcı danışman öğretim üyesi ile ortaya kullan emek ciddi manada azalacak olmakla birlikte çoğu öğrenci bu konuda şansızdır.

Tez Düzenleme ve Tez yazım süreci hakkında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise düzenli olarak danışman öğretim üyesi ile görüşmek olacaktır. Çünkü akademik çalışmaların standardı söz konusu değildir. Hal böyle olunca da tamamen göreceli kavramlarla ilgili kişi odağında süreci yönlendirmek gerektiğinden dolayı sık sık kendisiyle görüşmeniz ve her ne talep ediyorsa bunları eksiksiz biçimde tez yazım aşamasında dikkate almanız önerilmektedir. Aksi taktirde sonuca gitmeniz daha doğru ifadeyle başarılı şekilde sonuca gitmeniz pek mümkün olmaz

3-) En Yakın Tez Yazan Yerler

Toparlayacak olursak her daim vurguladığımız üzere öncelikle akademik çalışmanızı kendiniz hazırlayınız. Eğer bu mümkün değilse en yakın tez yazan yerler arasında bir araştırma yapabilirsiniz. Konum noktasında birçok öğrencinin aşırı duyarlı olduğunu gözlemliyoruz. Ancak emin olunuz lokasyon kısmi olarak önemli olmakla birlikte mühim olan çalışacağınız kişi veya kurumun niteliğidir. Oradaki en büyük soru işareti sizin bu konuda nasıl bir karar vereceğiniz ve karşı tarafın işin ehli olup olmadığına karar vermenin zorluğudur. Konuyla alakalı doğru işlemler yapabilmeniz adına öncelikle tez yazım süreci ile alakalı sizin bilginizin olması gerekir. Eğer süreçle alakalı temel bilgilere hakim olursanız yazım aşamasında karşı tarafın ne şekilde iş yaptığını kontrol etme şansına sahip olacaksınız. Böylelikle beklentilerinizi karşılayacak bir kurum ile çalışmanız mümkün olur. Ya da işin başında şartları ortaya koyar ve karşı taraftan bunlara uyup uyumayacağını sorabilirsiniz. Böylelikle karşı tarafın meydana getireceği iş hakkında fikriniz olabilir ve eğer şartlar sizin açınızdan uygun değilse tez veya dönem projesi yazım aşamasında tez yazan yerlerle alakalı başka alternatifi değerlendirebilirsiniz.